I praktik hos Atelier Hotel Pro Forma+

I praktik hos Atelier Hotel Pro Forma

I praktik hos Atelier Hotel Pro Forma

Her kan du se en liste over tidligere danske og internationale praktikanter fra Atelier Hotel Pro Formas praktikprogram

 

 

Arkitektur / Rum 
Johna Hansen (SE), Arkitektskolen, København, Denmark
Lisa Saraceni (FR), MA Set Design, ENSAD, Paris, Frankrig
Erik van de Wijdeven (NL), Design Academy Eindhoven, Holland
Eirik Velum Vagli Østbye (NO), Arkitektskolen, København, Danmark
Anne S. Bohlbro (DK), Arkitektskolen, København, Danmark
Clara Lee (US), California Polytech University, San Luis Obispo, USA
Xin Liu (RC), Arkitektskolen, København, Danmark
Anne Susanne Leon (VE), Delft Technical University, Delft, Holland

Anne Mette Fisker Langkjer (DK), Royal College of Art, London, England

Rasmus Strange Thue Tobiasen (DK), Arkitektskolen, København, Danmark

Filip Meinelt (CZ), Czech Tecnical University, Faculty of Architecture, Prague

Luka Pavelka (RS) University of Belgrade, Faculty of Architecture

Isa Wolke (A), Academy of Fine Arts Vienna, IKA

Jacob A. Petersen (DK), Arkitektskolen, København, Danmark

Nina Lærke Lerbæk Marcussen (DK), Arkitektskolen, København, Danmark

Tora Hagen Frogner (NO), Arkitektskolen, København, Danmark

Sofia Jonsson (SE/FI), Arkitektskolen, København, Danmark
Mathilde Helbo Stubmark (DK), Arkitektskolen, København, Danmark

Deimante Bazyte (LT), Arkitektskolen, København, Danmark

Alexandra Wedderkopp Emelianov (DK), Arkitektskolen, Aarhus, Danmark

Emma Carlén (SE), Arkitektskolen, København, Danmark

Julie Lecuelle Stubsgaard (DK), Arkitektskolen, København, Danmark


Visuel kunst / Medier
Andreas Rasmussen (DK), Det Kgl. Danske Kunstakademi, København, Danmark
Magnus Pind Bjerre (DK), Kunsthistorie, Københavns Universitet, Danmark
Jenny Kalliokulju (SE), Städelschule, Frankfurt am Main, Tyskland
Marie Brodersen, Designskolen Kolding, Kolding, Danmark
Amanda Szabo (HU), Moholy-Nagy University of Art and Design, Budapest, Ungarn
Hannah Denington (ENG), Central Saint Martin's, London, England
Camilla Van Norde (DK), Designskolen Kolding, Danmark

Frigge Fri Volander Himmelstrup (DK), Den Danske Filmskole

Aleksandra Rakic (RS), Københavns Designskole, Danmark

Ingjerd Heggem Nergaard (N), Bergen National Academy of Art and Design, Fine Arts

Virginie Serneels (CH), Royal Central School of Speech & Drama

Vladislav Gourari (RU/D), Central Saint Martins / HFBK

Eglė Vitkutė (LT), ISIA Urbino, Italien

Leila "Dalin Waldo" Ioana (DK), Fatamorgana - Danmarks Fotografiske Billedkunstskole, Danmark

Zaneta Drzymala-Tabaczuk (PO), Bergen Academy of Art and Design, Norge

"Amy" Ching Chun Wen (TW), School Of Visual Arts, Computer Arts, New York

Louise Permiin (DK), Mode & tekstil, Designskolen Kolding

Emilie Alstrup (DK), Sculpture, Central St Martins, London

Fabian Nyberg (FI), School of arts, design and architecture, Aalto University, Helsinki, Finland

Oscar Dempsey (IE), Fine art, culture and humanities apartment, Newcastle University, UK

Allan Yde Enevoldsen (DK), Aalborg University

Clara Lucie Jetsmark Bjerre (DK), The Animation Workshop, Viborg, DK

Rebecka Stone (SE), Bergen academy of art and design, Norge

 

Dramaturgi / tekst

Sigrid Bredkjær (DK), Litteraturvidenskab, Københavns Universitet, Danmark
Maria Manuel Teixeira Carneiro (PO), MA in Theatre and Direction, ESAP, Porto, Portugal
Tine Voss Ilum (DK), Dramaturgi, Aarhus Universitet, Danmark
Iury Leite (BR), Dramaturgi, Københavns Universitet, Danmark
Sara Øtterstrøm (DK), Teatervidenskab, Københavns Universitet, Danmark
Laura Mortensen (DK), Dramaturgi, Aarhus Universitet, Danmark
Emma Sofie Møller (DK), Queen Mary, University of London, England

Annika Tritschler (DE), University of the Arts, Bremen, Tyskland

Svetlana Karadimova (RO), School of Speech & Drama, England

Nanna Møllegaard Madsen (DK), Københavns Universitet, Institut for Kunst og Kultur

Henriette Moth (DK) Teatervidenskab, Københavns Universitet

Nína Hjálmarsdóttir (IS), Iceland Academy of the Arts

Anna Emilie Groth (DK), Teatervidenskab, Københavns Universitet

Sara Krøgholt Trier (DK), Institut for Kunst og Kultur, Københavns Universitet

William Lippert (DK), dramatiker

 

Lyd
Lea Buch (DK), RUC, Performance-design, Roskilde, Denmark
Ditte Pradsgaard Holm (DK), Moderne Kultur og Kulturformidling, København, Danmark
Kristian Hverring (DK), DIEM, Aarhus, Danmark

Tobias Lukassen (DK), Faculty of Arts / Audio Design; Aarhus Universitet

Luís Vieira (PT), ESMAE - Escola Superior de Música, Artes e Espectáculo

Anton Zaitchenko Burianov (RU) 

Dominik Blasko (SK), Art and Technology, Aalborg Universitet, Aalborg

Camille Roth (DK), Københavns Universitet

 

Lys
Beatrice Rocchi (IT), MA i Scenography, London, England
Sofia C. Ivarsson, Malmö Högskola, Malmø, Sverige

Luaras Morina (DK), The Faculty of Engineering and Science / Lighting Design, Aalborg Universitet, Danmark

 

Arts management
Noemi Krisztina Nagy (HU), Cultural Management, Frankfurt, Tyskland
Franciska Wild (DK), RUC, Performance-design, Roskilde, Danmark
Pil Rix Rossel (DK), Theatre science, University of Copenhagen, Danmark
Katrine Ravn Lei, RUC, Performance-design, Roskilde, Danmark
Jovana Bobic (RS), Exhibition Design, Politecnico di Milano, Milano, Italien

Amelia Wellers (US), Tufts University, Fine Arts

Giulia Messia (IT), University "La Sapienza", Rome

Jolita Simelioniene (LT), Vilnius Academy of Art, Litauen

Marco Taranta (IT), Bocconi University, Milano, Italien

Krista Alexandersdóttir (IS), Lund University, Sverige

Del denne side